بخشنامه ها
برنامه درمانگاه
نکات مدیریتی
نظام سلامت

ثبت خطا

اخبار > روش صحیح تغذیه در ماه مبارك رمضان


  چاپ        ارسال به دوست

روش صحیح تغذیه در ماه مبارك رمضان


به گزارش روابط عمومي معاونت غذا و دارو ؛مدير واحد غذا در اين معاونت ، با اشاره به ضرورت تغذيه مناسب در اين ماه گفت: تغذیه در ماه رمضان باید به گونه ای باشد كه غذا های انتخاب شده در سحر، افطار، و شام بتواند مواد لازم بدن یعنی کربوهیدراتها، چربی، پروتئین، فیبر، ویتامینها، آنزیم ها و مواد معدنی لازم رادر 24 ساعت به بدن برسانند.

مهندس كمكي افزود: آشنايي با چهار فاكتور زمان غذا خوردن ،ميزان غذا خوردن ،چگونه غذا خوردن وانتخاب نوع غذا به سلامت افراد دراين ماه كمك زيادي خواهد كرد.

مهندس كمكي خاطرنشان كرد: در ماه مبارک رمضان زمان غذا خوردن اصلی سه مرحلة سحر، افطار و شام است که بايد کاملاً از هم مجزا باشندكه یکی از موارد اشتباه غذایی در این مرحله سریع غذا خوردن در وقت سحر است که اثرش بعد از چند روز روزه گرفتن در سیستم گوارش خواهد بود .

وي اظهار داشت: در ماه رمضان بايد به زمان صرف افطار و شام توجه داشت، نبايد بدون در نظرداشتن حجم غذاي خورده شده در افطار وارد مرحله شام خوردن شد،فاصله زماني افطار و شام بايد آنقدر باشد كه در موقع شام خوردن غذاي هضم نشده درمعده نباشد.

كمكي در مورد ميزان مصرف غذا در وعده ها افزود: حجم غذای افطار باید بسیار کم باشد تا قبل از شام خوردن از معده خارج شده و امکان شام خوردن بدون اثر مضر جانبی وجود داشته باشد. حجم شام نيز باید کنترل شود تا هم امکان خوردن میوه بعد از شام باشد، و نه مشکلی در روند خواب پیش آید، و نه مانعی بر غذا خوردن در وقت سحر شود.

 وي ياد آور شد: یکی از معضلات غذا خوردن خیلی از افراد سریع خوردن غذا است و به هر دلیل که باشد تاثیرات مضرش در روی معده بسیار شدید خواهد بود و عواقبی ناگوار به دنبال خواهد داشت. پس در ماه مبارک باید دقت داشت كه وقت طوري تنظیم شود تا غذا خوردن در سحر، افطار و شام با عجله انجام نشود.

كمكي یکی دیگر از نکات در مورد تغذیه ماه رمضان را توجه خاص به نوع غذای مصرفی بيان كرد و گفت: غذاهایی که ما می خوریم مهمترین فاکتور تعیین کنندة سلامتی و بیماریهای ماست، و عاملهاي متعددی مانند نا آگاهي از مواد غذایی، انتخاب غذا در تنوع هاي مکانی-زمانی، تبلیغات تولید کننده ها، و انتخاب بر اساس قدرت اقتصادی در انتخاب نادرست غذایی ما دخالت دارند.

 


٠٩:٥٩ - 1393/04/15    /    شماره : ١٨٢٣٢    /    تعداد نمایش : ٤٨٤خروج
لینک ها
سایت رهبری
وزارت بهداشت،درمان و آموزش پزشکي
پايگاه اطلاع رسانی دولت
پورتال ملی خدمات رسانی مردم
فرمانداری ويژه شهرستان ملاير
سیاست کلان

آموزش همگانی

نظرسنجی
نظر شما راجع مفید و جامع بودن مطالب سایت بیمارستان چیست ؟

سایت اطلاعات مفیدی در اختیارم قرار داد.
برخی از اطلاعات مورد نیازم را یافتم.
هیچکدام از اطلاعات مورد نیازم را نیافتم.
نظری ندارم.

آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 8060
 بازدید امروز : 89
 کل بازدید : 286021
 بازدیدکنندگان آنلاين : 4
 زمان بازدید : 0.9841